Glosy

Veselé loučení s obžerstvím

Nelekejte se, jde o loučení jen dočasné. Třídenní svátek všech jedlíků se jmenuje Masopust a znamená tolik: Od tří králů do Popeleční středy se rozloučit s masem. Na tento čas se právě o Masopustu lidé řádně připravují.

Nám, nám narodil se ...

Vánoce. Co o nich ještě nebylo řečeno, co všechno vlastně o těchto druhých nejvýznamnějších křesťanských svátcích víme? Možná nebude od věci si to v adventním čase připomenout.

Poklidné vplouvání do vánočních oslav

Věnec se čtyřmi svícemi, zapalovanými z určitého duchovního důvodu vždy v příslušnou adventní neděli – jednu ze čtyř před příchodem Vánoc – odstartuje prazvláštní období.

Krása i užitek honů

Cval koní, početná skupina lovců, troubení štvaného jelena a běsný štěkot smečky psů. Taková byla kulisa královských honů, které se u nás datují od vlády prvních českých knížat.

Invaze hub startuje

Invaze hub startuje. I když letos je houbařská sezóna trochu opožděná a houby spojené s létem zatím stávkují, nepotrvá to dlouho.

Mystický čarodějný tanec – a steaky

Noc z 30. dubna na prvního května nenahlížena mnoha pohledy. V pohanských dobách pořádaly čarodějnice na mnoha místech Evropy vpravdě divoký rej v režii samého Satana.

Kačenky a smrže

Kačenky a smrže otevírají houbařskou sezónu.

Medvědí česnek

Ještě před nedávnem jsme při prvních jarních procházkách při okraji lužních lesů v té záplavě svěže zelených listů jen šlapali.