Invaze hub startuje

Invaze hub startuje

I když letos je houbařská sezóna trochu opožděná a houby spojené s létem zatím stávkují, nepotrvá to dlouho. Každým dnem, zvlášť když trochu zaprší, se totiž v trávě či mechu musí objevit první hlavičky, signalizující: „…sezóna hlavních oblíbených druhů našich hub právě odstartovala!

Hojně rostoucí a v kuchyních zhusta frekventovaná je liška obecná. Výrazná houba, oblíbená pro charakteristickou chuť, kterou dodává pokrmům. Výborná je i ve směsi na smaženici, nebo naložená. Lišek je vícero druhů, ale jsou buď méně dobré, nebo tak zřídkavé, že na ně téměř nenarazíme. A když ano, jde o houby ohrožené a tedy chráněné.

Nastartovány jsou i další notoricky známé a v kuchyních hojně využívané druhy. Kozák a křemenáč březový, a z jejich rodiny ještě křemenáč osikový. Houby úžasné už napohled, kdy hlavičky křemenáčů září ohnivou barvou a vždy potěší srdce houbařovo. Sametový kozák na dlouhé noze pak upozorňuje na to, že brzy se objeví hřiby – královská třída českých lesů. Pevná struktura těchto hub je předurčuje především ke smažení, řízky z nich bývají znamenité. Jejich výrazná chuť dává možnost k různorodému použití. Jako jsou výborné omáčky, neobvyklé guláše gulášů. Lahodné bývají a jistě se také neztratí sušené. Pro použití v době, kdy jejich sezona odezní. To bývá někdy na přelomu října a listopadu. Využít se dá ještě křemenáč krvavý, pokud ho objevíte. Další z téhle skupiny hub jsou však zpravidla vzácné a zapsané na seznamu ohrožených druhů. Jsou to - křemenáč borový, smrkový a velevzácný bělostný. To se týká i zřídka viděných druhů kozáků, topolového či bílého.

Když už jsme u řízků, mimořádně dobré jsou z muchomůrky růžovky, masáka, chcete-li. Opravdu excelentní je však pro tuto úpravu vhodná pýchavka obrovská. Už jenom proto, že dorůstá hmotnosti i dvaceti kilogramů. Řízky z ní můžete nakrmit třeba celou svatbu. Na pýchavku si ale musíte chvíli počkat, objevuje se až na přelomu léta a podzimu.

To už se ale v lesích objevují hřiby, naše asi nejoblíbenější houby. Známe je všichni, dubový, smrkový, žlutomasý – babka, že ano, strakoš a desítky dalších. Ale pozor, také žlučník nebo satan! Hřiby se hodí pod maso, na omáčky se smetanou, nakládání. Díky výrazné ušlechtilé vůni jsou báječné i sušené. Dotvářejí také typickou chuť tradičních českých polévek, bramboračky či kulajdy. Některé slouží dokonce k přípravě falešné dršťkovky. Vedle receptur české klasiky se kuchaři pouštějí do atraktivních kreací, kde houby nejen chutnají, ale i zdobí.

Ještě jsou tu klouzky, ryzce, bedly… jenom u nás je hub zaznamenáno na deset tisíc druhů! Co do rozsahu a používání patří naše česká kuchyně k těm, kde houby mají velice silnou pozici.

Autor: Milan Ballík​​​​​​​