Zájem o sportovní rybolov na Máchově jezeře je velký

Máchovo jezero od letošního dubna rozšířilo nabídku pro své návštěvníky. Po třech desetiletích se na jezero vrátil sportovní rybolov a radovat se mohou nejen rybáři, ale i široká veřejnost. K rybaření totiž stačí nákup povolenky resp. pověřenky a dodržování rybářského řádu pro Máchovo jezero.

Lovná sezóna začala stylově rybářskými závody, které se konaly v sobotu 9. dubna. Byl pro ně vybrán úsek v Doksech v oblasti Klůček, pro jeho dostupnost, technické zázemí a pěkné prostředí. Veliký zájem o účast nakonec dvojnásobně převýšil limit 50 závodníků.

Obecně prospěšná společnost Máchovo jezero, která zajistila návrat sportovního rybolovu na Máchovo jezero, udělala maximum i pro zdar závodů. Co však ovlivnit nedokázala, bylo počasí. Prudké ochlazení a severní vítr zapříčinily, že ryby příliš nebraly. Přesto nikdo z účastníků nevzdal a závodilo se až do konce. Patnáct šťastnějších ulovilo různé množství ryb, které se na konci závodu zvážily a obodovaly dle pravidla 1g = 1bod.

Nejúspěšnějším rybářem byl Jiří Lát, který nachytal celkem za 2580 bodů, následován druhým Miroslavem Johnem s počtem 2170 bodů a třetí skončil Lukáš Zítka s 1560 body. Zvláštní ceny také dostal jeden tříletý a dva devítiletí účastníci a drobné ocenění bylo připraveno pro všechny závodníky.

"Lze říci, že se i přes nepřízeň počasí první rybářské závody na Máchově jezeře opravdu vydařily. Za to patří velký dík řediteli OPS Máchovo jezero panu Jiřímu Holubovi, jeho kolegovi panu Jiřímu Broschemu i všem ostatním, kteří jim s organizací pomáhali či věnovali ceny pro účastníky", řekl Vladimír Reichert, ředitel Regata Máchovo jezero a.s., která je mimo jiné i správcem a provozovatelem pláže a kempu Klůček.

O sportovním rybolovu na Máchově jezeře

Místní rybářský řád určuje celkem pět úseků vyhrazených pro rybolov, kde lze chytat na udici od 1.4. do 30.11. Rybáři se mohou těšit na kaprovité ryby i dravce, především štiku, bolena, candáta, sumce, ale i úhoře. Lov dravých ryb je však povolen pouze přívlačí, na umělou nástrahu a to od 1.9. do 30.11.

Povolenky resp. pověřenky lze aktuálně zakoupit v Informačním centru v Doksech, které nabízí všechny typy. Největší zájem je o celosezónní, ty jsou v prodeji pouze zde, a dále lze vybírat měsíční, týdenní i denní. Během jara se možnost jejich nákupu rozšíří také na přístaviště výletních lodí Regata Máchovo jezero a Infocentrum Staré Splavy. Již nyní si povolenky mohou zakoupit také ubytovaní hosté hotelu Port, jehož areál je jedním z vyhrazených míst pro rybolov.

Ceny rybářských povolenek:

  • sezónní: 2 000 Kč
  • měsíční: 1 200 Kč
  • týdenní: 700 Kč
  • denní: 200 Kč

Speciální nabídku zázemí pro rybáře ve vytápěných chatkách již připravil autokemp Klůček, v jehož sousedství je jeden z nejatraktivnějších rybářských úseků, určený pouze pro hosty tohoto kempu.

Čtyři výročí Máchova jezera

V roce 2016 si připomínáme čtyři velká výročí, která se vztahují k největší vodní ploše v severních Čechách. 700 let od narození českého krále a římského císaře Karla IV. (16. května 1316), který před 650 lety ke svým padesátinám nechal založit Velký rybník, dnešní Máchovo jezero (1366). Třetí výročí se týká 180 let od prvního vydání Máchova Máje (23. dubna 1836) a čtvrté 180 let od úmrtí Karla Hynka Máchy (6. listopadu 1836).