Moravské burčáky a vína posedmé u Máchova jezera

Vinobraní u Máchova jezera s podtitulem zábavné odpoledne pro děti se tentokrát konalo o první zářijové neděli a samozřejmě opět v areálu hotelu Port. Burčáky, výborná vína a zábava pro celou rodinu i letos přilákaly velký počet návštěvníků, a to i přes ne zrovna příznivou předpověď počasí. Nakonec z toho však bylo téměř slunečné odpoledne a průtrž mračen přišla až se západem slunce. Svátku vinné révy u Máchova jezera letos opravdu přálo štěstí a jeho návštěvníci odcházeli nadšení.

Burčáky a ročník století
"V letošním roce jsme k Máchovu jezeru přivezli burčák vyrobený z hroznů z tradičních a jedněch z nejrozšířenějších odrůd Muller Thurgau a Svatovavřinecké, které jsme sbírali v pondělí 27. srpna. Svatovavřinecké bylo z vinohradu přímo ve Valticích a tzv. „Mulerka“ z vinohradu z obce Dolní Dunajovice, jižně od Pálavy, kde se rozkládá nejvíce vinohradů našeho vinařského dominia," říká David Šťastný z Chateau Valtice a doplňuje, "letošní ročník, přestože začal přibližně o 14 dnů až tři týdny dříve, je stále ještě v první polovině. I když je zde spousta indicií, že může jít svou kvalitou o ročník století, tak je stále ještě brzy na konečné hodnocení. Příroda je nevyzpytatelná a jen ona rozhodne, jak to všechno bude. Nám nezbývá než jí poslechnout a respektovat. Vždyť výroba vína je od A do Z přírodní proces. Proto je víno po vodě nejstarší nápoj na zemi."    

Nová vína
"Tak jako každým rokem jsme na Vinobraní v Portu přivezli i spoustu nových vín, nových ročníků a odrůd. Takže mimo tradičních odrůd jakými jsou Ryzlink rýnský nebo Ryzlink vlašský, mohli návštěvníci ochutnat i nové odrůdy jako Cabernet Blanc nebo Tramín žlutý. A také Merlot 2012 barrique, který se stal vůbec prvním absolutním šampionem v historii Salonu vín, kdy červené víno porazilo finálová vína bílá," dodal David Šťastný.

Správné vinobraní se neobejde bez cimbálovky, a proto ani letos nechyběl tradiční Fjertůšek, který na pódiu až do večerních hodin střídala místní kapela Vosty Band. Celkem sedm vyhlídkových plaveb po jezeře absolvovala největší ze čtyř místních výletních lodí, Máj, a to zcela zdarma.

Vedle týmu kuchařů a číšníků hotelu Port skvělým krůtím cateringem zabodoval nový partner Vinobraní, Krůtí Chef a jako zpestření dětem dovezl i své interaktivní zemědělské dílničky.

A protože je tato akce zaměřená zejména na rodiny s dětmi, nesměla chybět velká dětská soutěž, která se každý rok těší obrovskému zájmu. Dětské divadlo Minor přivezlo a zahrálo novinku letošního roku, představení Mimino. A potřetí se Vinobraní účastnil také časopis S dětmi v Praze se spřízněným vydavatelstvím Krásné časy. Na jejich stánku (nejen) děti tvořily vlastní linoryty jako památku na nevšední odpoledne na konci prázdnin.

"Akci Vinobraní u Máchova jezera jsme před sedmi lety poprvé organizovali jako benefici pro naše sousedy a spoluobčany z Doks a Starých splavů a stále ji tak vnímáme. Těší nás však i to, že během let přerostla regionální charakter a jezdí k nám i mnoho lidí z Prahy či dalekého okolí," řekl na závěr Vladimír Bureš, ředitel hotelu Port.

Více fotografií z Vinobraní naleznete v této galerii.