Burčáky pro Vinobraní u Máchova jezera

Moravská vína a burčáky si letos u Máchova jezera budete moci vychutnat již pošesté. Populární akce pro celou rodinu, Vinobraní u Máchova jezera a zábavné odpoledne pro děti, proběhne v neděli 27.8. od 13 hod. v areálu hotelu Port. Vinařství Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice bude opět prodávat nejen bílý a exkluzivně i růžový burčák, ale i vybraná vína z vlastní produkce a z Vinařství Kovács. Další rozličné občerstvení zajistí tým kuchařů a číšníků hotelu Port.

"O tom, kdy nabídneme našim zákazníkům první burčák rozhoduje pochopitelně počasí. Většinou to bývá poslední víkend v srpnu, kdy oficiálně již několik let zahajujeme „burčákové období“, a to Vinobraním u Máchova jezera v areálu hotelu Port. V letošním roce však díky velmi příznivému a slunnému počasí začínáme o více jak týden dříve, takže první burčák budeme mít připravený na naší Vinařské pohotovosti v areálu Chateau Valtice už 18. srpna z odrůdy Irsai Oliver," říká David Šťastný z Chateau Valtice a přidává více detailů, "na již tradiční Vinobraní u Máchova jezera v areálu hotelu Port dorazíme s odrůdami Muškát Moravský (MOPR) a s růžovým burčákem z odrůdy Svatovavřinecké. Burčák považuji za součást naší vinařské kultury a k podzimu na Moravě neodmyslitelně patří. Proto na Moravě zdomácněla roční období – jaro, léto, burčák, zima :-)."

"Považuji za správné, že burčák je možné dělat pouze z moravských a českých hroznů, a že kvalita burčáků je kontrolována. Přesto nákup čerstvého burčáku doporučuji pouze a přímo v renomovaných vinařstvích, protože udržet čerstvý a dobrý burčák je velmi obtížné a uchovávání v nevhodných podmínkách kvalitu burčáků rychle degraduje," dodal David Šťastný.

Až do večera bude hrát cimbálová muzika Fjertůšek, kterou pravidelně prostřídá místní kapela Vosty Band. Vstup na akci je jako vždy zdarma, stejně jako okružní plavby výletní lodí Máj po jezeře každou celou hodinu.

K Vinobraní u Máchova jezera neodmyslitelně patří také řada soutěží, třeba degustační na stánku mrazírenské firmy Agrimex, nebo na hlavním pódiu s Chateau Valtice v tahání koštýřem. Největší však opět bude Velká dětská soutěž se dvěma slosováními o atraktivní ceny pro děti i dospělý doprovod.

Chybět nebude ani divadelní představení, tentokrát půjde o loutkovou inscenaci "Jakoubkovo splněné přání", a všechny věkové kategorie určitě potěší linorytová dílna na stánku časopisu S dětmi v Praze.

… a odkud budou burčáky
Hrozny pro bílý burčák z tradiční odrůdy Muškát moravský budou sbírány v obci Valtice na viniční trati Hintertály. V nabídce nebude chybět ani růžový burčák, který valtičtí připraví exkluzivně pro Vinobraní u Máchova jezera. Ten bude z odrůdy Svatovavřinecké z tratě Dunajovický kopec, v obci Brod nad Dyjí.

Výběr fotografií včetně těch z loňského ročníku naleznete na úložišti Google iDrive.